KĄ TĖVAI TURĖTŲ ŽINOTI APIE VAIKŲ PROFESIJOS PASIRINKIMĄ

Registracija nemokamai konsultacijai:
https://dscentras.lt/veiklos-sritys/svietimas/po-konsultacijos/

Tėveliai mėgsta sureikšminti šį pasirinkimą: „Kokius dalykus rinktis ir kuria linkme brėžti savo ateities planus“ ir pamiršta, kad jis gyvenime nėra galutinis. Tai yra didžiausia mokinio baimė – kas bus, jei aš pasirinksiu vieną kartą ir visiems laikams.

Šiandienos žmonės yra labai lankstūs, ir neretas per visą savo gyvenimą profesiją pakeičia kelis kartus. Tėvai mėgsta sakyti: „Vaikams norime tik geriausio ir  iš to noro, ką galime duoti – tai savo patirtį ir patarimus“. Bet kaip tyčia vaikai ne visąlaik nori jų klausytis. Ir kuo mes primygtiniau kažką jiems siūlome, tuo labiau paaugliškas maištingumas nori tai atmesti. Dažnam abiturientui tėvų pagalba reikalinga ne tik išsigryninant asmeninius karjeros prioritetus, bet ir prisimenant laiko planavimo taisykles, palaikant motyvaciją, sveikatos, dienos režimą, taip pat kovojant su nerimu ir egzaminų baime, ugdant savarankiškumą, išsigryninant emocijas nuo „noriu“ iki „galiu“.

Profesijos pasirinkimą lemia tėvų ir aplinkinių nuomonė, stereotipai: „bus sunku mokytis“, „bus sunku dirbti“, „nešvarus darbas“. Tokie patarimai ypač ydingi. Kartais nutinka taip, kad šeimoje vaiko pažinimo santykiai sustoja ties susiformuota vaikystės iliuzija, ties tėvų brukamu „vaiko pažinimu“, įsivaizdavimu, kad jie pažįsta savo vaiką. Tėvams svarbu suvokti, kad jie augina realią (ne visuomet su jų nuomone sutinkančią) ir besikeičiančią, nuolat atrandančią, kiekvieną dieną augančią asmenybę, o ne savo pačių sukurtą vaiko paveikslą ar nuostatą.

Tėvai turi savo lūkesčių dėl vaikų ir neretai jie būna perdėti, pavyzdžiui, įsivaizduoja, kad kai kurios profesijos yra prestižinės ir leidžia daugiau uždirbti. Taip pat  tėvai savo vaikams mėgsta diegti savo neišpildytas svajones: „Jei būčiau laikęs tą egzaminą, tai dabar būčiau buvęs tuo ir tuo, dabar tai labai populiari specialybė – kaip manęs visiems reikėtų, o savo laiku ne ten nuėjau“. Nors tėvai tai daro pačių geriausių ketinimų vedini, bet to reikėtų vengti. Jeigu yra noras savo neįgyvendintą svajonę pildyti per vaikus, tiesiog paklauskite savęs: „Ar tai apie mane, ar apie mano vaiką?“

Labai smagu, kai vaikai su tėveliais pabando pasikalbėti kartu: „Mama, tėti, kaip tu matai mane? Kokiomis savo stipriosiomis savybėmis aš išsiskiriu? Kokias reikėtų tobulinti? Ką galėčiau pakeisti, ugdyti?“ Labai gražu, kai ir pats vaikas atsako, ką mato, ir kai tėveliai pasako, ką jie mato. Gražu, kai prie šio rato prisijungia ir pedagogai arba draugai.

Svarbu suvokti, kad ištikus kritinėms situacijoms, klausytis ir girdėti yra ne tas pats. Dialogo gali nebūti ir dėl per mažo argumentų svorio – tėvams pritrūksta įrodymų, kad vaikai tikrai žino, ko siekia, todėl tėvai bijo vaikus „paleisti“. Patarimas vienas – kalbėtis. Po truputį mokantis išgirsti vienas kitą, suvokiant, kad klaidų ir emocijų bus, bet tuomet reiktų stabtelti ir vėl pradėti kalbėtis iš naujo. Svarbu nepalikti neišspręstų klausimų giliai savyje, nes jie niekur nedings.

Profesija turi žmogui tikti. Jaunas žmogus turi norėti su pasirinkta profesija tęsti savo gyvenimą, o jei pasirinkimas yra tėvų įbrukamas, dažnai studijos yra metamos, aišku, su dideliais konfliktais, su daug neigiamų emocijų. Kitu atveju, sukandę dantis, tėvų noru studijas pabaigia, bet jie niekada to darbo ir nedirba. Priverstinis profesijos pasirinkimas niekada nesibaigia gerai. Vaikai reaguoja emocionaliai ir gana impulsyviai, mėgsta greitai užkirsti, sakyti „ne“ ar dar griežtesnėmis formomis pareikšti. Tad ir paaugliui reikėtų pamažu mokytis valdyti emocijas, bendrauti diplomatiškai, palaikyti gerus santykius ir įrodyti, kad jie gali savarankiškai priimti sprendimus.


Druskininkų švietimo centro interneto puslapyje konsultacijoms gali registruotis ir moksleiviai, ir jų tėvai.
Tai – nemokama paslauga.

Registracijos nuoroda:
https://dscentras.lt/veiklos-sritys/svietimas/po-konsultacijos/
Parengta pagal Druskininkų švietimo centro informaciją


Naudingos nuorodos:

Kaip tėvai gali padėti vaikui siekti profesinių tikslų? – Bernardinai.lt

Karjeros specialistai atsako, kaip tėvai gali padėti vaikui siekti profesinių tikslų | BNS Spaudos centras

Karjeros specialistai pataria, kaip tėvai gali padėti vaikui pasirinkti būsimą profesiją – LRT

Karjeros specialistai atsako, kaip tėvai gali padėti vaikui siekti profesinių tikslų – ISM

Karjeros specialistai atsako, kaip tėvai gali padėti vaikui siekti profesinių tikslų (lrytas.lt)